Moja lalka jest lepsza niż Twoja


tak było / 13 czerwca 2014

Dowiedziałam się tego od koleżanki. Na początku próbowałam z nią dyskutować, ale to nie miało sensu. Mówiła z takim przekonaniem, że musiała mieć rację. Wróciłam do domu i się rozpłakałam.

moja lalka jest lepsza niż twoja
zdjęcie pochodzi ze strony papusilemele.com

Miałam kilka lat, kiedy o rok starsza sąsiadka z parteru powiedziała mi, że jej lalka jest lepsza od mojej. Lalki były identyczne – dwie takie same Barbie, ale jej była lepsza. Bo tak. Tę historię znam tylko z opowiadań. Nie pamiętam ani samego wydarzenia, ani rozpaczy związanej z tym, że moja lalka jest gorsza. Ale takich historii było więcej, w zasadzie zdarzają się każdego dnia.

Jak masz coś fajnego zawsze znajdzie się ktoś, kto powie ci, że on ma coś jeszcze fajniejszego. A to, co masz ty jest całkiem do bani. A w ogóle to przepłaciłeś, bo to samo można kupić za połowę ceny na jakimś allegro. Nie mówiąc o tym, że najlepiej byś zrobił w ogóle tego nie kupując.

Jak kupisz nowy samochód dowiesz się, że po pierwsze powinienś był kupć Audi, bo to dobre samochody są. Poza tym nie opłaca się kupować nowych samochodów, więc tylko wywaliłeś pieniądze w błoto. A szwagier kuzynki kupił za marną dychę prawie nowego mercedesa i jest nim zachwycone, więc ty ze swoim nowym chevroletem możesz się schować.

Jak masz mieszkanie w centrum miasta, to dowiesz się, że o wiele lepiej byś zrobił kupując działkę pod miastem. Jak kupisz działkę i zbudujesz dom, to dowiesz się, że wybrałeś zły projekt, a działka jest mała i na zadupiu.

Można tak wymieniać i wymieniać. Są ludzie, którzy zawsze próbują twierdzić, że ich rzeczy są lepsze, bardziej wartościowe i w ogóle fajniejsze. Bo tak. I wcale nie jest to zdrowy objaw. Nie ma to absolutnie nic wspólnego z poczuciem własnej wartosci i przekonaniem o tym, że jest się dobrym. Jeśli ktoś daje ci do zrozumienia, że jego buty są lepsze niż twoje, bo tak, to znaczy, że ma problem z samooceną i chce się dowartościować twoich kosztem. Najczęściej tak naprawdę jego buty są do bani – gówniane, plastikowe i niewygodne. Ale jak ci powie, coś innego, to poczuje się lepiej i popsuje ci radość z twoich nowych butów. Zaczniesz się zastanawiać czy faktycznie dobrze wybrałeś i będzie ci źle.

Unikaj takich ludzi jak ognia, bo skutecznie zatrują ci życie. I jeszcze przypadkiem uwierzysz, że ich identyczna lalka jest faktycznie lepsza od twojej.

  • sezonada.pl

    Hmmm…, faktycznie to się często zdarza. Ja długo musiałam sie uczyć, ze lepiej nie wchodzić w tę grę : czyje lepsze. Teraz przechodzę na inny temat, a jak nie da rady potakuję. Zauważyłam ,że dyskusja rzeczowa nie jest możliwa.

    • Dyskusja jest zupełnie niemożliwa – niestety takie sytuacje są po prostu zupełnie irracjonalne 🙁
      Mnie ciężko było się nauczyć, że nie warto się przejmować nawet jak ktoś twierdzi, że wszystko ma lepsze ode mnie.