Zdrowy brak wyrzutów sumienia


na luzie, przy stole / 26 listopada 2017

zdrowy brak wyrzutów sumieniaSiedzę na kanapie i jem lody. Całe pudełko pysznych, tłustych lodów straciatella. Dziś jest dzień treningowy, więc miałam zrobić jakieś ćwiczenia, ale nie zrobiłam. Zamiast tego postanowiłam zjeść tuczące i niezdrowe lody. Pełne cukrów prostych, nasyconych kwasów tłuszczowych i różnych dodatków, których zapewne nie powinny mieć.

Nie ma z tego powodu najmniejszych nawet wyrzutów sumienia, bo jestem człowiekiem a nie robotem. Lubię lody. Lubię czasami usiąść na kanapie z pudełkiem lodów i nie ma w tym nic złego. Czy te lody i brak treningu sprawią, że nagle zapadnę na jakąś poważną chorobę dietozależną? Albo może od razy przybędzie mi parę kilogramów? Oczywiście, że nie. Te lody i brak treningu sprawią, że będzie mi dziś przyjemnie, bo tak właśnie chciałam spędzić czas.

Umiar jest dobry

Nie jest dobrze popadać w przesadę. W zasadzie nie jem słodyczy. W zasadzie oznacza, że jednak mi sie to zdarza. Nie wtedy, kiedy “trzeba”, bo akurat ktoś przyniósł ciasto do pracy, ale wtedy kiedy mam na to ochotę.

Uważam, że zdrowe jedzenie jest bardzo ważne. Od tego jak jemy zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Ale nie można popadać ze skrajności w skrajność. Świat się nie skończy jeśli od czasu do czasu zgrzeszymy i zjemy coś mniej zdrowego. Nie codziennie, ale raz na jakiś czas.

Wyzwaniom mówię stanowcze nie

Co jakiś czas ktoś na jakiś portalu społecznościowym czy blogu proponuje innym lub sam podejmuje wyzwanie w rodzaju “3 miesiące bez cukru i trening 6 razy w tygodniu”. Często do tego pojawia się tabelka ze z góry rozpisanymi dniami treningowymi na cały okres wyzwania. Jak to widzę, to łapię się za głowę. Bo zupełnie nie na tym polega zdrowy styl życia, a tego rodzaju wyzwania leżą bardzo blisko postanowień w rodzaju “schudnę do wakacji 8kg, a potem niech się dzieje, co chce”.

Zdrowy styl życia jest na całe życie, nie na kilka miesięcy i ma służyć temu, żeby sie dobrze czuć. A dokładanie sobie stresu w postaci konieczności zrealizowania planu jedzeniowego i treningowego ze zdrowiem nie ma nic wspólnego.

W zgodzie z samym sobą

Żeby żyć (w miarę zdrowo) trzeba być z tego życia zadowolonym. Dlatego od czasu do czasu można a nawet trzeba zjeść coś niezdrowego, zrezygnować z treningu, pójść do centrum handowlego zamist na siłownię albo włączyć ulubiony serial zamiast płyty z treningiem. Bo zdrowy styl życia to nie nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne.