Ile kosztuje dobra forma?


na macie / 8 listopada 2017

dobra forma

  • Karnet na siłownię
  • Buty sportowe
  • Spodnie
  • Koszulka
  • Odpowiednia bielizna
  • Butelka na wodę
  • Torba na to wszystko

Majątek trzeba wydać. A może wcale niekonicznie?

Co tak naprawdę jest potrzebne

Do utrzymania dobrej formy potrzebna jest tylko jedna rzecz i to taka dostępna całkiem za darmo – chęć. O kondycję można dbać na wiele różnych sposobów. Wiele z nich nie wymaga zostawienia majątku w sklepie sportowym. Przede wszystkim trzeba chcieć i to często jest najtrudniejsze, zaś potencjalne koszty są często jedynie wymówkę.

Oczywiście potrzebny jest też czas, ale tu odsyłam do pierwszego punktu – chęci. Jeśli ktoś chce, to znajdzie czas na to, żeby trochę się poruszać. Przecież nie trzeba od razu robić codziennie dwugodzinnego treningu. Jeśli ktoś twierdzi, że w ogóle nie ma czasu na ruch, to powinien zastanowić się, czy aby na pewno brakuje mu czasu, czy może jednak chęci. Żeby było jasne – jeśli ktoś nie chce dbać o kondycję, to spoko. Nie ma przymusu. Ale nie mylmy “nie chcę” z “nie mam pieniędzy” i “nie mam czasu”. Wszystko jest kwestią wyboru.

Większość sprzętu masz w domu

Na reklamach firm sportowych widzisz ludzi w bardzo profesjonalnych strojach i myślisz, że inaczej nie da się ćwiczyć? Kolorowe czasopisma i internet również nie ułatwiają sprawy, a prawda jest taka, że bieżni jest doskonale obojętne jakie portki masz na tyłku. A jeśli ćwiczysz w domu, to podłodze jeszcze bardziej zwisa co masz na sobie.

Ubranie, w którym ćwiczysz powinno mieć dwie cechy – powinno być wygodne i czyste. Wyprany strój jest ważny zwłaszcza jeśli ćwiczysz gdzieś, gdzie są inni ludzie. Poza tym, nie ma najmniejszego znaczenia co na siebie włożysz. Zamiast wypasionej koszulki zaprojektowanej specjalnie z myślą o kobietach uprawiających fitness możesz spokojnie założyć tego samego t-shirta, w którym myjesz okna. Też będzie dobrze. Domowe legginsy czy dresy, czy w czym tam innym siedzisz na kanapie świetnie nadadzą się do uprawiania sportu.

Nie ma żadnego powodu, dla którego należy kupować specjalnie spodenki czy koszulki. Chyba, że chcesz. Bo jeśli chcesz kupić sobie strój sportowy, to oczywiście należy to zrobić 🙂 Ale absolutnie nie jest to obowiązkowe.

Niezbędne akcesoria?

Nie istnieją akcesoria, które są absolutnie niezbędne. Twoje rzeczy nie popadną w depresję jeśli pójdą na siłownię w reklamówce zamiast w dizajnerskiej torbie za 249,99. A jeśli ćwiczysz w domu, to w ogóle nie muszą nigdzie iść. I to też im nie przeszkadza. Naprawdę. Może uważasz, że inni zwrócą uwagę na to, że chodzisz z siatką? Obawiam się, że większość ludzi ma to gdzieś i nawet nie zauważy czy masz torbę, plecak czy reklamówkę.

Rękawiczki, bidony, butelki… To wszystko może się przydać, ale można bez tego doskonale sobie radzić.

Specjale butelki na wodę, to w ogóle temat rzeka. Nie ma absolutnie żadnego racjonalnego powodu, żeby kupować drogą butelkę, do której wlejesz wodę do picia. Nie jest to ani potrzebne ani ekonomiczne. Rzecz jasna wiele z tych butelek jest ładnych, ale to jeszcze nie czyni ich niezbędnie potrzebnymi.

Wyjątki – co warto kupić

Są dwa wyjątki od powyższej reguły – dwie rzeczy warto kupić (choć też nie zawsze i niekoniecznie od razu).

Jeśli biegasz lub skaczesz warto kupić odpowiednie buty. Bez odpowiednich butów łatwo nabawić się kontuzji. Ale jest też sporo aktywności, które wykonuje się w ogóle bez butów, ale w dowolnym obuwiu.

I jeśli jesteś kobietą i biegasz lub skaczesz to koniecznie powinnaś kupić odpowiedni biustonosz. Ale jeśli nie biegasz i nie skaczesz, to zwykły stanik też będzie dobry. Naprawdę. Jeśli po prostu machasz nogą na własne podłodze, to zarówno nodze jak i piersiom jest obojętne jaki masz biustonosz.

Dbanie o dobrą formę nie wymaga pieniędzy

Ruch jest dostępny za darmo. Wszystko czego potrzebujesz najpewniej masz w domu. Więc jeśli poważnie odkładasz ruszenie się z kanapy z uwagi na finanse, to mam dobrą wiadomość. Możesz już dziś zacząć ćwiczyć 🙂

W kolejnym wpisie znajdziesz propozycję, co możesz robić przy minimalnych nakładach finansowych i czasowych.

  • Ewela

    Coś w tym jest, że brak pieniędzy bywa po prostu wymówką. Ale jeśli chodzi o czas to jednak czasami naprawdę brakuje czasu i to już niekoniecznie jest wymówka.